Google+
ANASAYFA  |  İLETİŞİM  |  HAKKIMIZDA  |  İNSAN KAYNAKLARI

Halı Saha Yapımı

                                                                                               HALI SAHA YAPIMI

   Şırnak İdil Abdullah Kaya Spor Tesisleri              Şırnak İdil Abdullah Kaya Spor Tesisleri               BALIKESİR-GÖNEN Ali AKGÜL KAPALI HALI SAHA TESİSLERİ..               SPORYUM SPOR TESİSLERİ...(ERZURUM) 

1.HATIL KAZISI YAPILMASI
Mevcut alanda aplike edilen sahanın hatıl betonunun yapılması amacı ile makine marifeti ile hatıl kazısı yapılır, kazıdan çıkan toprak sahadan uzaklaştırılır.

2.BETONARME HATIL YAPILMASI
60cm x 60cm Kesitinde hatıl betonu için çift yüzeyli ahşap kalıp kurulup, kalıp içerisine Ø14 çaplı iki alt, dört üst demir donatı yerleştirilir ve 25 cm ara ile Ø8 çaplı etriye dönülür. Beton atılmadan önce taşıyıcı makasların konacağı hatıl üzerine 10 mm kalınlığında ankraj sacları konulur. Bu sac plakalar özel cıvatalar ile betona sabitlenir. BS25 beton dökülerek kapalı halı sahanın hatılı tamamlanır.

3.MICIR SERİLMESİ VE SIKIŞTIRILMASI
Halı sahanın betonu tamamlandıktan sonra 15 cm yüksekliğinde 4no’lu mıcır halı sahanın alanına makine ile serilip uygun tonajdaki silindir ile sıkıştırılır. Serilip sıkıştırılan mıcır üzerine 10 cm yükseklik sağlayacak şekilde halı sahaya 1no’lu mıcır serilir.Halı saha zemini tesviye edilip halı serilme aşamasına getirilir.

4.KAPALI HALI SAHA ÇELİK KONSTRUKSİYON YAPILMASI
Daha önce etüdü yapılıp porojesi hazırlanan kapalı halı sahanın metal ve (bıranda,aydınlatma,ağ,telçit,suni çim halı) diger malzemeleri hazırlanır. Gövde makaslarına, (sahanın genişliğine göre 12mt-15mt arası) kavis verilir. Ø89×3 mm borudan meydana gelen taşıyıcı ayak makaslarının içerisine, Ø42×3 mm borular diyagonal olarak monte edilir. Konstrüksiyonun uzun kenarına 3 sıra rüzgar bağlantısı Ø42×3mm borudan kaynaklanarak monte edilir. Ø76×3mm borudan meydana gelen gövde makaslarının arasına Ø27×3mm borular çapraz ve diyagonal bağlantılar kaynak ile sabitlenir.

Bu uygulama taşıyıcı ayak makasları ile yerde bir birleriyle monte edilir.Birleştirilen makaslar vinç yardımı ile kaldırılıp daha önceden hazırlanan 10mm sac pilakanın üzerine yerleştirilir.Kaldırılan makaslar üzerine 70 cm’de bir Ø42×3mm den oluşan borular yardımı ile aşıklar kaynatılır.Bu aşıklar makasların birbirine olan bağlantılarını sağlar ve bırandanın sarkmasını önler.Bunlara her 6 m de bir bıranda bağlama boruları monte edilir. Konstrüksiyonun uzun kenarına 3 sıra rüzgar bağlantısı Ø42×3mm borudan kaynaklanarak monte edilir.

Halı sahanın üst kısmına hava akımını sağlaması için komple havalandırma yapılır.Projektörler için halı sahanın ortasından geçecek şekilde boydan boya yürüme alanı bonte edilir.Bu alana oyuncuların halı sahada top oynarken serinliye bilmesi için su fıskiyeleri de koyulabilir.Halı sahaya giriş kapısı konstrüksiyona ilave edilir. Sahaya uygun kale direkleri ve kale ağları yapılır.Gerekli görüldüğü taktirde kapalı halı sahaya kapalı türübün de halı sahaya bileşik olarak monte edile bilinir.Konstrüksiyon istenilen renkte endüstriyel boya ile boyanır.

5.TEL ÇİT ve AĞ İLE KAPLAMA YAPILMASI
Taşıyıcı makaslara, 50×50 mm göz aralığında, 3,5 mm kalınlığında PVC kaplı daldırma galvaniz fens teli ile kaplanır. Sahanın komple çevresine çelik halat gerilir. Fens telinin üstünden başlanarak, sahanın yan kenarları tüm konstrüksiyonu kaplayacak şekilde 77 numaralı 15×15 cm göz aralıklı paraşüt ipinden imal edilmiş ağ ile kaplanır. Kale arkaları ise çift kat olarak 12×12 cm göz aralığında 77 numaralı paraşüt ipinden imal edilmiş ağ ile kaplanır.

6. AYDINLATMA YAPILMASI
Halı sahanın ortasından geçen yürüyüş alanına(makaslarının)ortasındaki 12 mt yüksekliğindeki alana belli aralıklarla 400W Metal Halide projektörler karşılıklı salgı sollu olarak konstrüksiyona ilave edilir. Aydınlatma sisteminin kablolama işlemleri ile topraklama işlemleri yapılıp aydınlatma panosuna bağlantıları sağlanır. TSE standartlarına uygun olan tüm malzemelerin montajı tamamlanıp sistem çalışır hale getirilir.

7. HALI SAHANIN BRANDA İLE KONSTRUKSİYONUN KAPLANMASI
Halı saha 1.100Dteks, PVC özel laklı, sıcak soğuk hava dirençli,650 gr/m2 ağırlığında, 2 yıl işçilik garantili, 5 mm bağlama urganı ve emniyet kemeri sahanın kenarına köprülü sistem ile kaplanır.Halı sahanın yazın yanlarını daha kolay aça bilmek için bütün yanlarına cırt cırt veya fermuar dikilir.

HALI SAHAYA SUNİ ÇİM HALI MONTAJI

1) Sıkıştırılmış ve mastarı yapılmış bir numaralı mıcır üzerine mıcırdan suni çim halıyı koruması için Jeotekstil keçe ıslatılarak serilir.

2) halı sahaya serilen keçe üzerine sentetik çim halılar açılır ve açılan halılar birbirlerine yanaştırılır ve ek yerlerine helmetin bezi yardımı ile poliüretan bazlı çift kompenantlı yapıştırıcı kullanılarak yapıştırılır.

3) Halı sahanın oyun alanı çizgileri yapıştırıldıktan sonra yıkanmış, kurtulmuş ve torbalanmış silis kum 25mm yüksekliğe gelicek şekilde m2′de30 kg halının içine kum dökme makinesi yardımı ile serilir.Halı sahaya uygulaması yapılmış olan kumun sentetik çim’e homojen olarak dağılımını sağlanması için makine ile fırçalanır.

4) Sentetik Cim havları içerisine silis kum uygulamasından sonra ayni şekilde sahaya kauçuk granül uygulaması(m2′de 9kg)yapılır.

Halı saha böylece futbol oynamaya müsait bir şekle getirilmiş olunur.

Not : Halı Sahaya dolgu maddesi atılması otomatik doz ayarlı kum ve granül serme makinesi ile yapılması dolgunun şekilde yayılmasında avantaj sağlamaktadır